Top 3 in each division by event between Saturday June 22, 2024 and Monday July 29, 2024








Saturday June 22, 2024 : 63rd Diaspora Invitational June 22 2024 Division A 1 Ryan Wee, 7, 1177 2 Vince Boyle, 6, 78 3 Rik Kennedy (Exp), 5, 117
Saturday June 22, 2024 : PrestwickAyr Scrabble Tournament 2024 Division A 1 John McNaughton, 5, 400 2 Ross MacKenzie, 5, 363 3 Simon Gillam (Exp), 4, 65 Division B 1 Ronan Dance, 6, 581 2 Caroline Foy, 6, 402 3 Tom Wilson, 5, 437
Monday June 24, 2024 : Hawkwell Club Games Division A 1 Cecil Muscat, 5, 264 2 Phil Kelly, 5, 335 3 Bob Violett (Exp), 3, -28
Tuesday June 25, 2024 : Clyde League Division A 1 Colin Nicol, 4, 233 2 Tom Wilson, 0, -233
Tuesday June 25, 2024 : Forth League Div. B Division A 1 Kenneth Ross, 2, 247 2 Margaret Harkness, 2, -247
Friday June 28, 2024 : Forth League Div. B Division A 1 David Ross, 3, 96 2 Tony Herlt, 1, -96
Saturday June 29, 2024 : Warrington June 2024 Division A 1 Olaiya Kabir, 6, 1046 2 Natalie Zolty (Exp), 6, 528 3 Paul{Tranmere} Thomson, 5, 511 Division B 1 Diane Bromilow, 6, 798 2 Bernard Mayhew, 5, 399 3 Curtis Irubor, 4, 465 Division C 1 Adrian{Oldbury} Bailey, 7, 371 2 Paul Cartman, 5, 454 3 Val Hoskings, 4, 246
Sunday June 30, 2024 : SILK Central Div. Division A 1 Amy Byrne, 3, 192 2 Terry Smart, 0, -192
Sunday June 30, 2024 : Forth League Div. B Division A 1 Tom Wilson, 3, 112 2 Kenneth Ross, 1, -112
Sunday June 30, 2024 : Clyde League Division A 1 Yvonne Holland, 3, 189 2 Grant Wallace, 1, -189
Sunday June 30, 2024 : Holmfirth Tournament Division A 1 Natalie Zolty (Exp), 6, 881 2 Stewart Houten, 5, 324 3 Andrew Eames, 4, 22 Division B 1 Matthew Pinner, 5, 269 2 Nicky Huitson, 5, -60 3 Diane Bromilow, 4, 340 Division C 1 Peter Thorpe, 6, 427 2 Curtis Irubor, 5, 491 3 Sydney Berger, 5, 391
Monday July 1, 2024 : FSL Knockout Division A 1 Caroline Foy, 3, 338 2 Michelle Riley, 1, -338
Tuesday July 2, 2024 : Midlands Scrabble League Division A 1 Andrew Eames, 3, 205 2 Gerard Fox, 1, -205
Tuesday July 2, 2024 : Hawkwell Club Games Division A 1 Craig Solomons (Exp), 4, 369 2 Phil Kelly, 3, 107 3 Bob Violett (Exp), 2, 93
Tuesday July 2, 2024 : Broadstairs Club Division A 1 Peter Thorpe, 2, 315 2 Nicky Huitson, 1, 77 3 Linda Baynes, 1, -177
Tuesday July 2, 2024 : FSL Knockout Division A 1 Simon Gillam (Exp), 3, 133 2 James Squires, 1, -133
Wednesday July 3, 2024 : Donegal Division A 1 Feargal Weatherhead (Exp), 12, 1225 2 Oisin Dilger, 12, 589 3 Kay McColgan, 11, 499
Sunday July 7, 2024 : Forth League Knockout Q/F Division A 1 Kenneth Ross, 3, 116 2 Colin Nicol, 1, -116
Tuesday July 9, 2024 : Division A 1 Kevin Synnott, 4, 308 2 Craig Solomons (Exp), 4, 121 3 Phil Kelly, 3, 313
Wednesday July 10, 2024 : Forth League Div. A Division A 1 James Squires, 3, 448 2 Amy Byrne, 1, -448
Saturday July 13, 2024 : Forth League Div B. Division A 1 David Ross, 3, 215 2 Kenneth Ross, 1, -215
Saturday July 13, 2024 : Midlands Scrabble League Division A 1 Gerard Fox, 4, 412 2 Chris Bluett, 0, -412
Saturday July 13, 2024 : Midlands friendly Division A 1 Nuala O'Rourke, 3, 137 2 Jared Robinson (Exp), 1, -137
Saturday July 13, 2024 : Midlands Scrabble League Division A 1 Gerard Fox, 3, 254 2 Nuala O'Rourke, 1, -254
Saturday July 13, 2024 : Midlands Scrabble League Division A 1 Jared Robinson (Exp), 4, 572 2 Chris Bluett, 0, -572
Tuesday July 16, 2024 : Hawkwell Club Games Division A 1 Bob Violett (Exp), 4, 404 2 Cecil Muscat, 4, 250 3 Craig Solomons (Exp), 3, 287
Tuesday July 16, 2024 : Forth League Div. A Division A 1 James Burley, 2, 32 2 Colin Nicol, 2, -32
Friday July 19, 2024 : SIL Central Region Division A 1 James Burley, 2, 64 2 Colin Nicol, 1, -64
Friday July 19, 2024 : Division A 1 Peter Thorpe, 3, 260 2 Marc Meakin, 3, 194 3 Nicky Huitson, 3, 105
Saturday July 20, 2024 : Division A 1 Alan Males, 0, 0 2 Ian Nichol, 0, 0 3 Stephen Wintle, 0, 0
Wednesday July 24, 2024 : Essex Easygoers Division A 1 Craig Solomons (Exp), 0, 0 2 Bob Violett (Exp), 0, 0 3 Mike Whiteoak, 0, 0
Saturday July 27, 2024 : Division A 1 Rik Kennedy (Exp), 0, 0 2 Jack Moran, 0, 0 3 John Ashmore, 0, 0 Division B 1 Rob Blundell, 0, 0 2 Bob Lynn, 0, 0 3 Phil Kelly, 0, 0 Division C 1 Bobbie Taylor, 0, 0 2 David Shenkin, 0, 0 3 Anne Convery, 0, 0 Division D 1 Jinoye Muzan_Ekpelu, 0, 0 2 Damian O'Malley, 0, 0 3 Marc Meakin, 0, 0
Saturday July 27, 2024 : Glenrothes Scrabble Tournament Division A 1 Neil Scott (GM), 0, 0 2 Chris Cummins, 0, 0 3 Simon Gillam (Exp), 0, 0 Division B 1 Tom Wilson, 0, 0 2 Heather Laird, 0, 0 3 Margaret Armstrong, 0, 0
Sunday July 28, 2024 : Division A 1 John Ashmore, 0, 0 2 Chris Vicary, 0, 0 3 Steve{Oxford} Perry, 0, 0 Division B 1 Anne Convery, 0, 0 2 Dave Hoskisson, 0, 0 3 Stephen Wintle, 0, 0
Sunday July 28, 2024 : Division A 1 Chris Cummins, 0, 0 2 Simon Gillam (Exp), 0, 0 3 Colin Nicol, 0, 0
Filters
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Between

and

Jan Feb Mar Apr May Jun
Jul Aug Sep Oct Nov Dec
All 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
Hover over the uk-s links to view the rating results for a tournament or click the link to open

Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

With thanks to IconDrawer.com for use of the country Flag icons.

ABSP © 2016-18