Top 3 in each division by event between Sunday May 19, 2024 and Wednesday June 26, 2024








Sunday May 19, 2024 : Scottish Open 2024 Division A 1 Wale Ilori, 11, 696 2 James Squires, 11, 225 3 Neil Scott (GM), 10, 656 Division B 1 Peter Hill, 9, 902 2 Tom Wilson, 9, 355 3 Yvonne Holland, 9, 317
Sunday May 19, 2024 : London Lucksack Invitational Division A 1 Jeremy Khoo, 5, 84 2 Ryan Wee, 5, -84
Sunday May 19, 2024 : Afterword Summer Scrabble Tournament Division A 1 Chris Broderick, 11, 1269 2 Feargal Weatherhead (Exp), 10, 1461 3 Marie Ryan, 10, 974
Tuesday May 21, 2024 : Hawkwell Club Games Division A 1 Bob Violett (Exp), 5, 641 2 Phil Kelly, 4, 293 3 Craig Solomons (Exp), 3, 297
Wednesday May 22, 2024 : Forth League Div. A Division A 1 Simon Gillam (Exp), 4, 348 2 Alec Robertson, 0, -348
Friday May 24, 2024 : Forth League Div B Division A 1 Caroline Foy, 3, 141 2 Heather Laird, 1, -141
Friday May 24, 2024 : Forth League Div. A Division A 1 Simon Gillam (Exp), 2, 16 2 James Burley, 2, -16
Sunday May 26, 2024 : Clyde League Division A 1 Tom Wilson, 3, 174 2 Yvonne Holland, 1, -174
Monday May 27, 2024 : National Scrabble Championship 2024 Division A 1 Paul Gallen (GM), 20, 1873 2 Lewis Mackay (GM), 16, 1044 3 John Ashmore, 16, 690 Division B 1 Adrienne Berger, 17, 1247 2 Christine Cooper, 17, 1173 3 Peter Thorpe, 15, 892
Monday May 27, 2024 : Forth League Div. B Division A 1 Tom Wilson, 4, 247 2 David Ross, 0, -247
Tuesday May 28, 2024 : Clyde League Division A 1 Aileen Morrison, 2, 163 2 Grant Wallace, 2, -163
Tuesday May 28, 2024 : Midlands Scrabble League Division A 1 Joel Davey, 4, 456 2 Adrian{Sutton} Bailey, 0, -456
Tuesday May 28, 2024 : Hawkwell Club Games Division A 1 Kevin Synnott, 4, 245 2 Craig Solomons (Exp), 3, 330 3 Bob Violett (Exp), 3, 226
Wednesday May 29, 2024 : Forth League Div. B Division A 1 Margaret Harkness, 3, 50 2 Tom Wilson, 1, -50
Wednesday May 29, 2024 : Midlands Scrabble League Division A 1 Joel Davey, 4, 398 2 Alan Males, 0, -398
Thursday May 30, 2024 : Midlands Scrabble League Division A 1 Joel Davey, 4, 419 2 Rick Blakeway, 0, -419
Thursday May 30, 2024 : Forth League Div. A Division A 1 Colin Nicol, 3, 101 2 Amy Byrne, 1, -101
Friday May 31, 2024 : German Open Early Bird Tournament 2024 Division A 1 Becky Dyer, 4, 811 2 Anand Buddhdev, 4, 728 3 Jeremy Khoo, 4, 295
Saturday June 1, 2024 : Nottingham Nomads Division A 1 Samuel Crispin, 6, 83 2 Natalie Zolty (Exp), 5, 560 3 Jason Carney (Exp), 5, -37 Division B 1 Greg Kelly, 6, 331 2 Alan Males, 5, 368 3 Ginny Dixon, 4, 9 Division C 1 Denis Shields, 6, 522 2 Judith Puttick, 6, 230 3 Mark Shaw, 5, 231
Sunday June 2, 2024 : German Open Main Event 2024 Division A 1 Ryan Wee, 13, 1234 2 Marlon Prudencio, 11, 1575 3 Mohamed Kamara, 11, 1341
Saturday June 8, 2024 : SILK NE Div. Division A 1 Neil Scott (GM), 3, 724 2 Richard Appleyard, 2, 149 3 Mary-Ann Bennett, 1, -149
Tuesday June 11, 2024 : Forth League Div. A Division A 1 Marion Keatings, 2, 0 2 Amy Byrne, 2, 0
Tuesday June 11, 2024 : Hawkwell Club Games Division A 1 Cecil Muscat, 4, 206 2 Bob Violett (Exp), 3, 163 3 Craig Solomons (Exp), 2, 35
Wednesday June 12, 2024 : Forth League Div. A Division A 1 James Squires, 3, 44 2 Chris Cummins, 1, -44
Thursday June 13, 2024 : Forth League Div. A Division A 1 Colin Nicol, 4, 448 2 Alec Robertson, 0, -448
Thursday June 13, 2024 : Forth League Div. B Division A 1 Margaret Harkness, 2, 45 2 David Ross, 2, -45
Friday June 14, 2024 : Forth League Div. B Division A 1 Michelle Riley, 3, 14 2 Caroline Foy, 1, -14
Saturday June 15, 2024 : Forth League Knockout Division A 1 Chris Cummins, 3, 230 2 James Burley, 0, -230
Saturday June 15, 2024 : SILK Central Div. Division A 1 James Burley, 3, 430 2 Ronan Dance, 0, -430
Saturday June 15, 2024 : SILK Central Div. Division A 1 Chris Cummins, 2, 181 2 Ronan Dance, 1, -181
Saturday June 15, 2024 : Division A 1 Ryan Wee, 6, 560 2 Ellie Mackin, 5, 267 3 Orla Judge, 5, 231
Monday June 17, 2024 : Forth League Div. B Division A 1 Heather Laird, 2, 134 2 Margaret Harkness, 2, -134
Tuesday June 18, 2024 : Hawkwell Club Games Division A 1 Vince Boyle, 5, 375 2 Craig Solomons (Exp), 5, 312 3 Bob Violett (Exp), 5, 204
Saturday June 22, 2024 : Preswick Ayr Scrabble Tournament Division A 1 Chris Cummins, 0, 0 2 John McNaughton, 0, 0 3 Ross MacKenzie, 0, 0
Saturday June 22, 2024 : 63rd Diaspora Invitaional Division A 1 Noble Onoshevwe, 0, 0 2 Ryan Wee, 0, 0 3 Rik Kennedy (Exp), 0, 0
Filters
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Between

and

Jan Feb Mar Apr May Jun
Jul Aug Sep Oct Nov Dec
All 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
Hover over the uk-s links to view the rating results for a tournament or click the link to open

Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

With thanks to IconDrawer.com for use of the country Flag icons.

ABSP © 2016-18